košík je prázdný

1.část: JAK SE ŘÍDIT ÚDAJI NA OPALOVACÍCH KRÉMECH a DESATERO OCHRANY KŮŽE PROTI SLUNEČNÍMU ZÁŘENÍ

Léto je v plném proudu a s ním i čas dovolených a relaxace. Při svých výletech za odpočinkem, ať už po Česku nebo do zahraničí, nezapomínejte na dostatečnou ochranu před slunečními paprsky. Dobrý sluha, ale zlý pán, i to se dá říct o Slunci, které Vám zejména v létě může způsobit nepříjemné potíže. Při pobytu na sluníčku dodržujte pitný režim, chraňte se pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi, ale také používejte kvalitní sluneční kosmetiku.

Přípravky na ochranu proti slunečnímu záření jsou specifickou skupinou kosmetických přípravků. Výrobci takové kosmetiky jsou legislativně vázáni, aby prokázali účinek při zachycování UV záření. Míru této schopnosti zachytit a pohltit UV záření pak vyjadřují číselné údaje na etiketě výrobku. Při výběru vhodné sluneční kosmetiky se řiďte především údajem SPF (Sun Protection Factor), který označuje výši slunečního ochranného faktoru přípravku. Fotoprotektivní faktor SPF vyjadřuje všeobecně, kolikrát déle lze vystavit kůži s naneseným ochranným prostředkem, aniž by došlo k zarudnutí kůže. Pokud tedy použijeme opalovací krém s ochranným faktorem SPF 15, a víme, že naše pleť bez ochrany na slunci vydrží 10 minut, aniž by zčervenala, pak faktor SPF 15 prodlužuje dobu našeho pobytu na slunci na 150 minut. Pro výběr vhodného opalovací krému s dostatečným SPF faktorem je důležité znát svůj kožní fototyp (tab.1). Pokud si nejsme zcela jisti svým fototypem, lze navštívit specializovaná dermatologická centra, kde nám jej přístrojově stanoví.

Fototyp Obvyklý vzhled člověka Reakce kůže Doporučený SPF
I mléčně   bíla, někdy pihovatá, pleť, rusé či blond vlasy, většina Severoevropanů vždy   se spálí a téměř nikdy se neopálí 50+
II světlá   pleť, blond vlasy, modré oči často   se spálí a zřídka se opálí 30-50+
III přirozeně   béžová pleť, hnědé nebo černé vlasy, nejčastější typ občas   se spálí, většinou se opálí 20-30
IV přirozeně   snědá pleť, černé vlasy, většina Jihoevropanů téměř   nikdy se nespálí, vždy se opálí 10-30

 

Sluneční záření vyvolává na kůži řadu efektů, kterou mohou být jak pozitivní, tak škodlivé. Negativním krátkodobým důsledkem působení UV záření je zarudnutí, spálení a olupování kůže, dlouhodobé vystavování UV záření prokazatelně způsobuje stárnutí pleti, spojené s tvorbou vrásek a ztrátou elasticity. Z UV záření, které dopadá na zemský povrch, na lidskou pokožku nejvíce působí UV-B a UV-A záření. Proto při čtení údajů na etiketě opalovacích přípravků věnujte pozornost také přítomnosti UV-B a UV-A filtrů. Pro zorientování se mezi těmito dvěma typy záření si vědmě jednoduchou pomůcku: UV-B = Burning (spálení), UV-A = Ageing (stárnutí). UV-B záření představuje zhruba 5% z celkového ultrafialového záření, proniká do horních vrstev kůže a způsobuje zčervenání, popřípadě tvorbu zánětu až puchýřů. UV-A záření tvoří 95% záření, proniká hluboko do pokožky a v přiměřené dávce způsobuje zhnědnutí. Nadměrné ozáření ovšem může vést k závažným změnám ve tkáni, a to zejména proto, že dochází k produkci velkého množství volných radikálů, které mohou poškozovat DNA buněk. Z pozitivních účinků UV záření uveďme syntézu vitamínu D, který je nezbytný k fixaci vápníku do kostí. Pozitivní vliv může mít sluneční světlo také na naši psychiku. Těchto pozitivních účinků lze dosáhnout již za velmi krátkou dobu, přibližně 15-30 minut.

Je prokázáno, že používání ochranných slunečních přípravků s účinnou kombinací UV-B
a UV-A filtrů snižuje pozdější výskyt kožních nádorů. Ovšem samotné používání ochranných krémů vždy nestačí. Je dobré se držet několika jednoduchých zásad pro bezpečné opalování. Shrňme si je v bodech:

1. nevystavovat se slunečnímu záření v poledních hodinách, tj. mezi 11 a 15 hodinou

2. nevystavovat přímému slunečnímu záření děti do 3 let

3. používat dostatečné množství ochranného přípravku

4. ochranný krém s chemickými UV filtry nanášet nejméně 20 minut před opalováním

5. aplikaci ochranného přípravku pravidelně opakovat, a to zejména po koupání, otěru ručníkem, nadměrném pocení apod.

6. používat správnou hodnotu SPF dle kožního fototypu

7. lidé, kteří jsou náchylní ke spálení, by měli kůži chránit navíc vhodným oděvem a v poledních hodinách se schovat do stínu

8. být obezřetný i za podmínek, kdy je pod mrakem, v polostínu nebo při větru, rovněž při pobytu ve vodě, protože až 40% UV záření projde do hloubky 50 cm pod hladinu čisté vody

9. při pobytu na slunci s opatrností používat parfémy a esenciální oleje, mohly by způsobit nepříjemnou alergickou reakci, případně nevzhledné pigmentové skvrny

10. po opalování použít vhodné přípravky pro zklidnění a hydrataci pleti

 

2.část: VÝBĚR OPALOVACÍHO KRÉMU PODLE TYPU UV FILTRU

Minulý týden jsme si popsali několik zásadních údajů, podle kterých se orientovat při výběru opalovacího přípravku. Nyní už víme co je to SPF faktor a jak zjistit jeho správnou pro náš kožní fototyp. Víme také jaký je rozdíl mezi UV-A a UV-B zářením a jak je důležité sledovat přítomnost UV filtrů proti tomuto záření na obalech opalovacích přípravků. Dnes si popíšeme co takový UV filtr vlastně je, jaké jsou druhy a jakým způsobem chrání naši pleť.

 

Sluneční záření pronikající atmosférou na zemský povrch má významný vliv na život všech organismů. Řada efektů, zejména při nadměrném ozáření, má bohužel negativní dopad na zdraví organismu, ať už jde o rostliny, živočichy nebo člověka. Právě lidská pokožka je ke slunečnímu záření velmi citlivá a je nutné ji chránit. K tomu slouží opalovací prostředky s ochrannými filtry proti UV záření. UV filtr je chemická látka, která specifickým způsobem reaguje na sluneční záření. Různé UV filtry reagují na různé vlnové délky záření, proto je u opalovacích přípravků tak důležitá kombinace filtrů, aby bylo dosaženo co nejvyšší ochrany proti UV-A i UV-B záření. Existují tři druhy UV filtrů, pojďme si je blíže popsat.

Chemické UV filtry

Jedná se o nejčastěji používané filtry ve sluneční kosmetice. Jde o organické sloučeniny, které po nanesení na pokožku pohlcují UV záření a mění jeho energii a vlnovou délku. Předpokladem pro moderní absorbenty je jejich fotostabilita a díky tomu menší riziko vzniku fotoalergických reakcí. Takovými UV filtry jsou např. Meroxyl XL a Tinosorb S, které najdeme v přípravcích Vichy, Avene, Bioderma apod. Při používání opalovacích přípravků s chemickými UV filtry je nutné dbát na včasnou aplikaci, a to nejméně 20 minut před začátkem slunění. Teprve po této době jsou filtry dobře vstřebané ve vrchních vrstvách kůže a uplatní se jejich ochranný efekt. Výhodou přípravků s chemickými UV filtry je, že nezanechávají bílý film na pokožce.

Fyzikální (minerální) UV filtry

Čím dál více používané a oblíbené UV filtry. Jde o anorganické látky, oxidy kovů, v podobě velmi jemných zrnek. Fungují jako fyzikální bariéra, která rozptyluje a odráží UV záření, aniž by došlo ke změně charakteru UV filtru. Nejúčinnějšími filtry jsou oxid titaničitý, který ve složení přípravku najdeme pod názvem Titanium Dioxide, a oxid zinečnatý, v INCI jako Zinc Oxide. Moderní výrobní postupy umožňují zmenšit velikost částic filtrů a tím zvýšit jejich účinnost proti UV záření, hovoří se o tzv. UV zrcadle. S takto připravenými částicemi lze dosáhnout vysokého SPF a navíc nezanechávají tak výrazný bělavý film. Minerální filtry jsou velmi stabilní, a proto se s výhodou používá jejich kombinace s chemickými filtry. Přípravek tak má nejen vysokou hodnotu SPF, ale je také více odolný proti vodě a fotodegradaci. Minerální filtry se vzhledem ke své minimální dráždivosti používají zejména v opalovacích přípravcích pro děti.

Hybridní UV filtry

Tyto látky představují nový směr v oblasti sluneční kosmetiky. Jedná se o UV filtry, které vykazují určité vlastnosti chemických i fyzikálních filtrů. Poskytují širokou ochranu v UV-A i UV-B oblasti. Zatím se v praxi používá pouze jedna látka s obchodním názvem Tinosorb M, a to například v přípravcích Avene a Bioderma.

Na trhu se objevují stále modernější a bezpečnější přípravky na ochranu proti slunečnímu záření. Vybírejte si opalovací krémy od renomovaných výrobců, obzvlášť pokud jsou určené pro děti. Vždy ale k opalování přistupujte obezřetně a dodržujte jednoduchá pravidla ochrany kůže. Ať je vám Slunce dobrým sluhou a nikoliv zlým pánem. Příjemné léto. Příště Problematika opalování dětí.

3.část: OPALOVÁNÍ DĚTÍ

Problematika opalování dětí je doslova a do písmene palčivější než opalování dospělých. Uvádí se, že až 80% celoživotní dávky slunečního záření zatíží člověka právě v období dětství a dospívání do 18 let. Lidská kůže je velmi citlivý orgán s vlastní „pamětí“, která si každé spálení sluncem ukládá a dříve či později na tato opakovaná poškození může zareagovat vznikem kožních nádorů. Proto je velmi důležité věnovat pozornost ochraně dětské pokožky a vyvarovat se jejímu nadměrnému slunění.

 

Lidská pokožka disponuje přirozenými obrannými mechanismy vůči působení slunečního záření. Tyto mechanismy jsou však plně funkční až u dospělých. Dětská pokožka je vůči UV záření mnohem zranitelnější. Zásadním problémem je nedokonalá tvorba pigmentu melaninu, který se při opalování v pokožce vytváří. Melanin funguje jako filtr UV záření a lapač volných radikálů a chrání tak buněčnou DNA před poškozením. Děti mají zároveň tenčí kůži, UV záření proto dětskou pokožkou snadněji proniká, zejména UV-B. Tenká pokožka a méně výkonné potní žlázy navíc u dětí snadněji způsobí přehřátí organismu.

U dětí do 3 let by měl být pobyt na slunci výrazně omezený a děti do 1 roku by neměly být vystavovány přímému slunečnímu záření vůbec. Při pobytu ve stínu je dobré pamatovat na možný odraz povrchů jako jsou bílé domovní zdi, písek či voda. U dětí do 6 měsíců se nedoporučuje používání opalovacích prostředků. Pokožka takto malých dětí je velmi tenká a obranné detoxikační mechanismy nejsou dosud dostatečně vyvinuté, proto je tedy nutné množství nejen kosmetických přípravků snížit na minimum a zatěžovat organismus co nejméně. Pokud je pobyt na slunci z nějakého důvodu nevyhnutelný, použijeme ochranné opalovací prostředky s fyzikálními (minerálními) filtry proti UV záření, případně jejich kombinaci s chemickými UV filtry.

Opalovací přípravky pro děti by měly mít lehkou texturu, aby se snadno a rychle nanášely. Ideální jsou přípravky ve formě mléka nebo spreje. Někteří výrobci dokonce vycházejí uživatelům natolik vstříc, že do svých přípravků přidávají speciální barvivo, díky kterému je vidět rovnoměrná aplikace a tím garance maximální ochrany. Zabarvení po rozetření na kůži zmizí během pár okamžiků. Takovéto výrobky nabízí např. Bioderma. Vzhledem k citlivosti dětské pokožky, která odpovídá nejchoulostivějšímu fototyp I, volíme přípravky s SPF faktorem 50+. Na obalu pečlivě ověřujeme přítomnost UV-A a UV-B filtrů a také voděodolnost přípravku. Přípravkem při nanášení nešetříme, neboť se tím výrazně snižuje hodnota SFP faktoru. Pamatujeme i na místa jako jsou uši, nos, rty, nebo také nárty nohou. Přípravek nanášíme opakovaně, zejména po koupání, otírání ručníkem, stíráním oblečením apod. Stejně jako u dospělých platí při opalování dětí pravidlo nevystavovat se slunečními záření v době mezi 10. a 15. hodinou. Pokud je to možné použijeme pro ochranu pokožky také vhodný oděv, samozřejmostí jsou různé pokrývky hlavy a na ochranu očí kvalitní sluneční brýle.

Pokud vás nebaví trávit dlouhé hodiny na sluníčku, nebo se snažíte slunci cíleně vyhýbat, kvůli...
1.část: JAK SE ŘÍDIT ÚDAJI NA OPALOVACÍCH KRÉMECH a DESATERO OCHRANY KŮŽE PROTI SLUNEČNÍMU...

Vlastní sklady se zbožím

Rychlé dodání je pro nás důležité. Máme vlastní sklady s více než 1000 položkami ihned k odběru

Osobní odběr v Brně zdarma

Své zboží můžete ZDARMA vyzvednout na adrese Olomoucká 162/699, 62700 Brno.